Eksperci z inicjatywy SprawdzaMY proponują szereg deregulacji w zakresie funduszy UE. Zespół pochylił się nad kwestią aktualizacji harmonogramów naborów wniosków. W obecnym systemie brak jest bowiem stosownych ograniczeń dotyczących aktualizacji harmonogramów poszczególnych programów operacyjnych. Instytucje zarządzające mogą anulować nabory wniosków, które ogłoszone są od dłuższego czasu, a do których już przedsiębiorcy rozpoczęli przygotowania. Znacząco zmniejsza to stabilność przedsiębiorstw w zakresie rozwoju przy wykorzystaniu funduszy europejskich, a także naraża je na poniesienie dodatkowych kosztów. Z praktyki wynika bowiem, że wnioskodawcy decydują się na przygotowanie dokumentacji bardzo często jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem naboru, ale już wtedy gdy znajduje się on w harmonogramie. Wynika to z chęci przygotowania jak najlepszego wniosku lub tez konieczności przygotowania dokumentacji projektowej, środowiskowej, a także uzyskania odpowiednich zgód i pozwoleń, które mogą zwiększyć szansę na pozytywną ocenę projektu.
W obecnym stanie prawnym, zgodnie z art. 49 ust. 4 ustawy wdrożeniowej, instytucje zarządzające aktualizują harmonogram naborów nie rzadziej niż raz na koniec każdego kwartału. Brak jest jednak regulacji dotyczących naborów, które mogą zostać poddane tej aktualizacji. Propozycją inicjatywy SprawdzaMy jest dodanie do wspomnianego wyżej art. 49 ust. 6 w brzmieniu:
6. 𝘈𝘬𝘵𝘶𝘢𝘭𝘪𝘻𝘢𝘤𝘫𝘢 𝘯𝘪𝘦 𝘮𝘰𝘻̇𝘦 𝘥𝘰𝘵𝘺𝘤𝘻𝘺𝘤́ 𝘯𝘢𝘣𝘰𝘳𝘶 𝘸𝘯𝘪𝘰𝘴𝘬𝘰́𝘸 𝘰 𝘥𝘰𝘧𝘪𝘯𝘢𝘯𝘴𝘰𝘸𝘢𝘯𝘪𝘦 𝘱𝘳𝘰𝘫𝘦𝘬𝘵𝘶 𝘸 𝘵𝘳𝘺𝘣𝘪𝘦 𝘬𝘰𝘯𝘬𝘶𝘳𝘴𝘰𝘸𝘺𝘮, 𝘬𝘵𝘰́𝘳𝘦𝘨𝘰 𝘱𝘳𝘻𝘦𝘱𝘳𝘰𝘸𝘢𝘥𝘻𝘦𝘯𝘪𝘦 𝘻𝘢𝘱𝘭𝘢𝘯𝘰𝘸𝘢𝘯𝘰 𝘸 𝘵𝘦𝘳𝘮𝘪𝘯𝘪𝘦 𝘯𝘪𝘦 𝘥𝘭𝘶𝘻̇𝘴𝘻𝘺𝘮 𝘯𝘪𝘻̇ 3 𝘮𝘪𝘦𝘴𝘪𝘢̨𝘤𝘦, 𝘭𝘪𝘤𝘻𝘢̨𝘤 𝘰𝘥 𝘥𝘯𝘪𝘢 𝘢𝘬𝘵𝘶𝘢𝘭𝘪𝘻𝘢𝘤𝘫𝘪
Zmiana ta pomoże znacząco zwiększyć przewidywalność harmonogramu naborów dla wnioskodawców i będzie korzystna dla wszystkich wnioskodawców, nie powodując żadnych negatywnych strutów dla jakiejkolwiek grupy społecznej. Na zmianie skorzystają nie tylko przedsiębiorcy, ale także jednostki samorządu terytorialnego, które bardzo często przygotowując się do naborów muszą poświęcić ogrom czasu swoich pracowników. Idealnym przykładem jest przygotowanie do projektu parasolowego, który ma polegać np. na montażu instalacji fotowoltaicznych na budynkach mieszkańców danego obszaru. Przed samym złożeniem wniosku konieczne są kilkumiesięczne przygotowania polegające na zebraniu listy uczestników czy też przygotowaniu dokumentacji technicznej dla planowanych instalacji. W przypadku przeniesienia takiego naboru w czasie może okazać się, ze część uczestników z niego zrezygnuje, co spowoduje konieczność aktualizacji dokumentacji technicznej i poniesienie dodatkowych kosztów.
Wprowadzenie zaproponowanej regulacji zwiększy stabilność i przewidywalność procesu aplikacyjnego, co spowoduje że wydatkowanie funduszy będzie bardziej efektywne, pomagając nie tylko samym wnioskodawcom, ale także instytucjom zarządzającym, które oceniać będą wnioski o wyższej jakości.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Umów się na bezpłatną konsultację!
Bezpłatna konsultacja dotyczy projektów o wartości minimum 200 000 PLN
To może być 20 minut, które odmieni losy Twojej firmy na zawsze!